Alıntı Keisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında Nkon'un Canon'a denk gelen modelleri kıyasladığımda özellikle full frame modellerde açıkcası bana daha keskin geliyor Nikon. Ama çok çok eskiden D80 modeli dışında kullanmadım. Bu nedenle Nikon'a geçmek uzak kalıyor bana. Profesyonel değilim ama Canon'un menüsünü en azından daha iyi biliyorum. Bir de konusu açılmışken henüz burada konu açamıyorum sanırım Bu nedenle burdan soracağım. Hala Canon 6D alınır mı sizce? Yoksa üzerine koyup almışken Sony A7RII mi almalı.

Teşekkürler
Aslinda Canon mu, Nikon mu, Sony mi olayi tamamen sizin cevap verebileceğiniz bir soru. Çünkü ihtiyaçlarınız, kullanacağınız alan, bütçe vs. burada vereceğiniz cevabı etkileyen faktörler. Tamam elinize aldığınızda hangi makinenin içinize sindiği önemli bir konu ancak konunun bir de "Duygusal" kısmı var
Canon 6D hala alınır bir makinedir. Eğer ki fotoğrafçılıktan para kazanma derdiniz yoksa (ki böyle bir derdiniz olsa bile alınır) sensör boyutu crop sensörlerden büyük olduğu için alacağınız imaj kalitesi, alan derinliği vs. tatmin edici olacaktır. Canon kullanmanın en büyük artısı, Nikon ve Sony'e göre kullanıcı sayısı daha fazla. Hal böyle olunca piyasadaki ekipman,ürün sirkülasyonu daha fazla ve diğer markalara göre 2. eli daha hızlı. Ancak burada bir dez avantaj var o da sirkülasyon çok fazla olduğu için 2. elde temiz ürün denk getirmek zor olabilir - bunun için iyice inceleyip sonra ekipman edinmek gerekiyor.

Diğer taraftan sorduğunuz soruya bakarsak : Canon 2. el body : 3500 TL Sony A7II - 7500 TL (belki 300-500 TL daha ucuzu bulunur) 2. elinde 2 katı fark olan bu ürünlerin sıfırlarında da aşağı yukarı 2 kat fark vardır diye düşünüyorum. Detaylıca bakmadım ama tahmini olarak konuşuyorum. İki sistem arasında fiyat farkı çok. Ayrıca 70-200 2.8L II gibi, 24-70 2.8 LII gibi kaliteli lenslerin Sony karşılıklarını almak isterseniz 2 katı olmasa bile Canon'dan pahalı olacağını düşünüyorum. Sony A7RII kullanmadım ama imaj kalitesi anlamında 6D'den üstün olabilir. Ama naçizane düşüncem, fotoğrafçılıktan para kazanmadığınızı da düşünürsek Fiyat/Performans/Fayda oranlarını karşılaştırırsak- eğer çok paranız yoksa- 6D sahibi olmak daha uygun hale gelecektir. Sony ile kuracağınız set ücreti Canon ile kuracağınız set ücretinin tahmini 2 katına yakın olacaktır. Bu da çok yüksek miktarlar demek. Çok zengin değilseniz bence konuya bu tarafından baktığınız zaman vereceğiniz cevap şekillenecektir.

Benim param çok, bütçe sorunum yok derseniz, o zaman Dans