CanonTURK Foruma Hoş Geldiniz.

http://dekupeuzmani.com

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree39Likes

Konu: Adım Adım Motorlu (Time Lapse) Slider Yapımı

 1. #1
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart Adım Adım Motorlu (Time Lapse) Slider Yapımı

  Arkadaşlar merhaba. Ağustosta yapmayı planladığım bir gezi için bi an time lapse slider ihtiyacı doğdu Sonra da yapayım dedim. Ve bunu detaylıca herkesin anlayacağı dilde yazıya dökmek istedim. Buyrunuz ;

  Esasen hep Kaçkarlar planının parçası bunlar İlk başta ‘motosikletle Kaçkarları dolanıp geleyim’ kafası, daha sonradan ‘oralara gitmişken neden güzel bir belgesel tadında video çekmeyeyim, bulutların ahengini, yaylaların güzelliklerini, ömrünü orada geçirmiş yayla insanının hikayesini…’ gibi gibi düşünceler dolaşmaya başladı kafamda. Martın başında oluşan ve şuan olgunlaşan bu fikrin son parçası da yaptığım motorlu time lapse slider oldu. Eminim ki çok güzel timelapse’lar elde edebileceğim.

  Hazırı yok mu diyecek olursanız, çok daha âlâsı var aslında. Ama, 10m2′lik bahçesine domatesini, biberini, maydonozunu, hıyarını eken ve mümkün mertebe kendine yetmeye çalışan, tüketmenin kolay üretmeninse meşakkatli olduğunu düşünen yaşlı amcalar edasında ”kendi slider’ımı kendim yaparım” diyerekten kendim yapmaya karar verdim, yoksa 10da1 maliyetle üretmemle bir alakası yok

  Mevcudiyette slider’ınzın olduğunu varsayarak malzeme listesinden başlayalım..

  Motor Hız ve Yön Kontrol Devresi
  6V 60RPM DC Micro Motor
  Devre Kutusu
  4′lü Pil Yatağı
  Limit switch
  Slide switch
  4dişi stereo veya mono 3,5mm jak
  4erkek stereo veya mono 3,5mm jak
  Yongnuo veya türev markaların zaman ayarlı time lapse kumandası
  30*30cm 0,1mm alüminyum tabaka
  Muhtelif civatalar
  Kayış ve kasnaklar
  Telefon kablosu

  Yukarıda belirttiğim malzemeler, benim daha önceden planlayarak yapmak istediğim işe uygun ve olduğunca az yer kaplayacak şekilde belirlenmiştir. Mesela;

  Ben sliderı dslr makinem ile dikey olarak kullanmayı düşünmüyorum, o yüzden minicik bir motor kullandım.
  Kayışı slider’ımın uzunluğu olan 60cm’in iki katı olarak 120 cm kullandım.
  Kasnakları dikey yerleştirmeyi planladığım için olabildiğince az dişlileri seçtim. (13diş)
  Dağ bayırda kullanabilmek, enerji sıkıntısı çekmemek için tüm sistemi 6v üzerinden kurdum..
  Yani yukarıdaki malzeme listesi tamamen değiştirilebilir bir listedir. O yüzden ne %100 doğrudur ne de %100 yanlış. Yapmak istediğiniz işe ve kullanacağınız ekipmana göre kendi %100 doğrunuzu oluşturabilirsiniz.

  Bir çok mecrada Arduinolarla Step/Servo Motorlarla yapılan, bilgisayarda kodlar yazarak bunu devrelere yüklemek suretiyle yapılmış olan motorize slider’ları fazlasıyla görüyorum/görüyoruz. Ama genelde ‘yaptım, işte fotoğrafı’ tadında oluyor çoğu. Tabi bir de bunun için kod yazmayı ve hangi kodu yazacağınızı bilmeniz gerek. O adamlar da haklı, tutup da sıfırdan nasıl kod yazılacağını anlatamaz kimseye

  İşte bu noktada sizlere yapmış olduğum motorlu slider’ın yapımını adım adım anlatacağım, biraz elektroniğe ilgiliyseniz rahatlıkla yapabileceğinizden şüpheniz olmasın.

  Sıradan bir motorlu slider için; bir motor, bi kaç pil ve gerekli düzeneği sağlayarak sürekli sağa veya sola gitmesini sağlayabiliriz. Ama time lapse yapmayı istiyorsak belirli aralıklarla, belirli istikamette, belirli hızda gitmesini isteriz slider’ımızın. En önemli olan bu özellik için 9.maddede belirttiğim Yongnuo’nun zaman ayarlı kumandasını kullanacağım.

  Bölüm I : Mekanik

  Mevcut 60cm uzunlukta olan slider’ım.


  Motor hız ve yön kontrol devresi. Bunu boş kutuya monte edeceğim, o yüzden potansiyometreyi, butonu yerinden sökerek uzatma kablosuyla uzatıyorum. Mavi ve gri klemensleri de yer kaplamaması için söküyorum ve direkt kabloları oraya bağlıyorum. Mavi klemens besleme, gri olansa motor uçları. Devre 5-12 volt arasında çalışabiliyor, yani 12 volt’luk motor kontrol edilebilir.


  Kayış ve kasnaklar.

  2cm uzunluğa sahip micro motor, büyüklüğünü anlamanız için pille yan yana çektim

  6volt elde etmemizi sağlayan 4lü pil yuvası.

  Kutuyu devrenin ebatlarına göre seçtim.

  Kendi slider’ıma göre tasarladığım alüminyum tutucular.

  Motorun karşı tarafındaki kasnak

  Motor çok küçük olunca biraz zorlandım delikleri açarken ve montajını yaparken. Saatçiden aldığım iki vidayla motoru sabitledim.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #2
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart


  Montajı bittikten sonra son halini aldı.  Sıra arabanın kayışı tutması için kestiğim parçaları montajlamaya geldi, aşağıdaki gibi montajlayarak metal işini bitirdim.


  Sıra arabanın kayışı tutması için kestiğim parçaları montajlamaya geldi, aşağıdaki gibi montajlayarak metal işini bitirdim.


  Arabamız da hallolduktan sonra, kayışları her iki yanına klipsle bağlayarak slider’a monte ediyorum. Mekanik aksam bitti. Sırada elektronik kısmı var.  Bölüm II : Elektronik

  Poransiyometreyi, yön butonunu ve klemensleri iptal edeceğimi belirtmiştim yazımın başında.

  Besleme girişine ve motor çıkışına 3,5mm’lik dişi jak bağlıyorum. Daha sonra onları kutunun belirlediğim yerlerini delerek monte ediyorum.

  Kutuda;

  -3 jak : Beseleme Girişi-Motor Çıkışı-Time Lapse Girişi
  -2 buton : Yön Butonu – Time Lapse Mod/Normal Mod butonu
  -Hız için potansiyometre
  bulunuyor.

  2 modu var slider’ın;

  -time lapse için zaman aralıklı çekim
  -motoru sağa sola çalıştırarak sürekli çekim.

  Her iki seçeneğin de hız ve yön opsiyonu var. Yani istenirse sağa doğru motor aracılığıyla hızı stabil bir şekilde sürebilirsiniz.  JustHappy and GunerGulyesil like this.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #3
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart


  Jaklar sağda solda ve üstte. Mavi anahtar yön belirleyici, siyah olansa mod düğmesi.

  Time lapse ayarlarını yapıp devreyi çalıştırdığımda başında saatlerce beklemek veya arada sırada sürekli acaba bitti mi diye bakmak sıkıcı ve yorucu olabilirdi, bu yüzden sona geldiğinde otomatik durması için limit switch koydum. Böylece araba sona ulaştığında motor daha fazla ileri itmeye çalışarak zorlanmayacak, otomatik olarak duracak. Sadece bir uca koydum, time lapse yaparken aynı yöne denk getireceğim için diğer tarafa koyma ihtiyacı duymadım.

  Ve son olarak tüm kabloları, bağlantı uçlarının makaron yardımıyla kaplıyorum.


  Bölüm II-A : Kumandanın Bağlanması ve Devre Şeması

  Şu ana kadar sanırım anlaşılmayan bir nokta yoktur. O halde işin en püf noktasına gelelim. Slider’ı yaptık ama bu slider aralıklı olarak nasıl gidecek? İşte bu noktada zaman ayarlı kumandalar devreye giriyor. Zaman ayarlı kumandaları biliyorsunuz, belirli aralıklarla, belirli süre kadar ve belirlenen kadar fotoğraf çekmemize olanak sağlıyor. Kabul karışık oldu Örnek verecek olursak ;

  -10 saniyede bir fotoğraf çek
  -fotoğrafın pozlama süresi 2 saniye olsun
  -bunu da 50 kere tekrarla
  -ve bu yukarıdaki üç işi yapmaya da 10 dakika sonra başla
  gibi bir komutla fotoğraf çekmesini isteyebiliyoruz. Aslında kumandanın yaptığı fotoğraf çekmek değil, istenilen ayarlara göre çıkışındaki uçlara pals göndererek kısa devre yapmak..

  Fark ettiyseniz yukarıdaki dört madde time lapse çekenler için en çok aranan komutlar. İşte ben de kumandanın bu özelliklerini motoru hareket ettirmesi için kullanacağım.

  Gelelim kumandanın nasıl bağlanacağına. Öncelikle benim kumandamın kablosu aşağıda görünen 40D-50D-5DM2-6D vs uyumluydu. 3 uç vardı ve biri şase, biri fokus, biri de shutter içindi. Bunları avometre yardımıyla tespit ettim. O yüzden C8 kablonun şeması aşağıda. Elbette ki diğer marka ve modellerin kabloları da %100 olur, ama onları avometre ile şase-shutter-fokus uçlarını bulmanız gerekir.

  Kırmızı: Şase
  Mavi : Shutter
  Sarı : Fokus
  Yani kumandadan düğmeye bastığımızda veya zaman ayarlamayı kurduğumuzda, önce kırmızı-sarı arası kısa devre oluyor (fokus yapıyor), daha sonra da kırmızı-mavi kısa devre olarak shutter yani fotoğraf çekiyor.  Ve ‘paint terk’ dedirtecek bir şema

  Aşağıda gördüğünüz gibi pilin eksi ucu direkt devreye giriyor. Artı uçsa mod düğmesine; eğer düğme aşağıdaysa artı uç kumandadan dolaşmadan devreye giriyor. Ve devrenin üzerindeki ayarlarla (hız ve yön) motor dönüyor.

  Eğer düğme üstteyse, artı uç kumanda uçlarına geliyor ve kumandadan gelecek sinyale göre devreyi çalıştırıyor. Bu demek oluyor ki kumanda modundayken bile hız ve yön ayarı yapılabiliyor.
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #4
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart

  Bölüm III : Hadi Başlayalım !

  Artık her şey bitmiş durumda. Geriye time lapse yapmak kaldı. Aşağıdaki iki kumandadan solda olanı makine için, devreye bağlı olansa slider için. Devreye bağlı kumanda tamamen slider ile alakalı, böyle bir sistem için aşağıda görüldüğü gibi iki tane zaman ayarlı kumandaya ihtiyacınız var.


  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #5
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart

  Uçtan uca adım sayıları;

  -Asgari adım sayısı : 150
  -Azami adım sayısı : 450

  En düşük hızda bir uçtan bir uca gitmesi için 450 kez hareket ediyor. Yine son hızda da 150 adımda yol alıyor 60cm’lik slider’ı.

  Bu değerler 10ms’lik palsler için geçerli. Yani kumandada LONG 00:00’00” olacak. Bu şekilde saniyenin 10da1i kadarlık bir pals üretiyor kumanda.

  Eğer ki ; LONG 00:00’01” olsaydı kumanda 1 saniye çalışıp durudu. İşte yukarıdaki 150-450 adım sonuçları LONG 00:00’00” olacak şekilde alındı.

  -DELAY xx:xx’xx” : Gecikmeli çekim. Diğer tüm ayarları yaptıktan sonra (00:50’40”) bu komutu girerek 50dk 40sn sonra çalışmasını sağlayabiliriz.
  -LONG xx:xx’xx” : Yukarıda değindiğim gibi uzunluğu/çalışma zamanını ifade eder.
  -INTRVL xx:xx’xx” : Aralık-fasıla süresini ifade eder. INTRVL 00:00’10” olursa 10 saniyede bir çalışır durur.
  -N [---] : İşlemin kaç defa tekrarlanacağını ifade eder. 1 ile 399 arası bir değer girilebilir. [156] değeriyle yukarıdaki komutları 156 defa tekrarlamasını sağlayabiliriz. Eğer 399dan fazla kez tekrar isteniyorsa [---] şeklinde boş bırakılır.

  Bunun dışında yapacağınız tüm kombinasyonlar tamamen zamanınız ve zevkinizle ilgilidir. İyi timelapse’lamalar!  www.2tekergunlukleri.com  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #6
  elsalvador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Emre Aktaş
  Makina:
  Canon EOS 60D
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2012
  Nereden
  İstanbul-K.Çekmece
  Mesajlar
  370

  Standart

  Hocam öncelikle böyle detaylı bir şekilde açıkladığıniz için tskler.Bende 1 adet yapmayı düşünüyorum fakat çok fazla teknik bilgim yok.Size özelden ulaşarak bir kaç soru sormak isterim. Time lapse çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

  LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi • #7
  LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Samed Bşmtf
  Makina:
  Canon EOS 80D, Xiaomi Yi, Apple iPhone SE
  Üyelik tarihi
  12.Ocak.2013
  Nereden
  Balıkesir
  Mesajlar
  549

  Standart

  eline sağlık hocam güle güle kullan. ancak bu kadar teferruatla uğraşmak sağlam caba ve zaman ister • #8
  SaltukBugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ali
  Makina:
  CANON EOS 600D
  Üyelik tarihi
  09.Haziran.2013
  Nereden
  Antalya
  Yaş
  34
  Mesajlar
  56

  Standart

  harika..tebrikler.. • #9
  burak03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Burak Güneş
  Makina:
  5D Mark ii - 7D
  Üyelik tarihi
  01.Kasım.2011
  Nereden
  İzmir
  Mesajlar
  118

  Standart

  Tebrikler gerçekten güzel bir konu olmuş... • #10
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  serkan özgür
  Makina:
  5D M3
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2013
  Nereden
  izmir
  Yaş
  35
  Mesajlar
  66

  Standart

  seri üretime geçersen forumdan talibi çok olur
  eline sağlık


  canon 5dm3- canon 24 105 f4l is - canon 85 mm 1.8 - canon 70-200 f4l is usm - canon 600 ex-rt

 • #11
  hanngman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Gökhan ÖZGENÇ
  Makina:
  Zenit e-olympic, zenit et, Nikon FG-20
  Üyelik tarihi
  19.Ocak.2014
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  27
  Mesajlar
  71

  Standart

  Emeğinize sağlık ziyadesiyle güzel bir çalışma olmuş. Bana da ilham verdi doğrusu • #12
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart

  Alıntı hanngman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emeğinize sağlık ziyadesiyle güzel bir çalışma olmuş. Bana da ilham verdi doğrusu
  Alıntı burak03 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Tebrikler gerçekten güzel bir konu olmuş...
  Alıntı SaltukBugra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  harika..tebrikler..
  Teşekkürler arkadaşlar..

  Alıntı LynXMaSTeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  eline sağlık hocam güle güle kullan. ancak bu kadar teferruatla uğraşmak sağlam caba ve zaman ister
  Bakmayın o kadar ayrıntılı olduğuna, bir hafta sonumun yarım gününü ayırdım sadece. 5-6 saatte bitti. Ayrıca nelere zaman ayrımıyoruz ki

  Alıntı sves Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  seri üretime geçersen forumdan talibi çok olur
  eline sağlık
  Teşekkürler Valla üretip satmaktan çok insanlar yapabilsin diye paylaştım hocam

  Alıntı elsalvador Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hocam öncelikle böyle detaylı bir şekilde açıkladığıniz için tskler.Bende 1 adet yapmayı düşünüyorum fakat çok fazla teknik bilgim yok.Size özelden ulaşarak bir kaç soru sormak isterim. Time lapse çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

  LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  Tabi hocam elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. [email protected] buradan daha hızlı dönüş yapabilirim.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #13
  Cold Fear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Gökhan Barlas
  Makina:
  550D
  Üyelik tarihi
  16.Kasım.2010
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  40
  Mesajlar
  224

  Standart

  yapan arkadaşa tebrikler. güzel yaratıcı bir konu.

  ama elektronik ve mekanik eğitimi olmayan birinin bunu yapması imkansız olmasa da, imkansıza çok yakındır. • #14
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Kürşat Yurt
  Makina:
  Canon EOS 5D
  Üyelik tarihi
  28.Mayıs.2011
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,445

  Standart

  Alıntı Cold Fear Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yapan arkadaşa tebrikler. güzel yaratıcı bir konu.

  ama elektronik ve mekanik eğitimi olmayan birinin bunu yapması imkansız olmasa da, imkansıza çok yakındır.
  imkansız yada ımkansıza yakın değil az biraz yardım alıp gene halleder hocam


  Canon EOS 5D

 • #15
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart

  Alıntı Cold Fear Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yapan arkadaşa tebrikler. güzel yaratıcı bir konu.

  ama elektronik ve mekanik eğitimi olmayan birinin bunu yapması imkansız olmasa da, imkansıza çok yakındır.
  Eğitimle hiç bir alakası yok. Emin olun 5. sınıftaki fen bilgisi dersini gören ve meraklı olan herkes yapabilir.

  Sizin dediğiniz adım kontrollu step veya servo motorlar için geçerli diye düşünüyorum.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #16
  Canoninnikon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Yagiz
  Makina:
  Nikon D7000
  Üyelik tarihi
  13.Aralık.2010
  Nereden
  Istanbul
  Mesajlar
  121

  Standart

  Çok güzel bir proje, time lapse ile uğraşanlar için çok gerekli bir alet bence, görüntüye bir aksiyon katıyor, yapılan videoyu daha izlenesi kılıyor . Kaçkarlar'da çok güzel görüntüler çıkacağına inanıyorum, takipteyim... • #17
  CanonTURK Eskişehir Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Murat
  Makina:
  Canon 550D / 18-55mm / 55-250mm / 50mm
  Üyelik tarihi
  17.Nisan.2010
  Nereden
  esk
  Mesajlar
  619

  Standart

  Elinize sağlık çok çok güzel olmuş.


  Canon 550D | EF-S 18-55mm f/3.5 - 5-.6 IS | EF-S 55-250mm f/4 - 5.6 IS | EF 50mm f/1.8 | Extension tube | Vanguard MK-4 Tripod

 • #18
  s_mail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Özkan TATLI
  Makina:
  Canon Eos 7D
  Üyelik tarihi
  12.Haziran.2010
  Nereden
  VAN
  Mesajlar
  80

  Standart

  Sonuç mükemmel araç mükemmel çekimler harika! ortalama masraf ne oldu hocam? • #19
  Ytczm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Aytaç ÜZÜM
  Makina:
  Sony
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,577

  Standart

  Teşekkürler arkadaşlar. A'dan Z'ye 600 civarı tuttu.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #20
  pilgrimage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Çaylak Üye

  Status
  Offline
  İsim
  gelecekbilimci
  Makina:
  Canon Eos 550D
  Üyelik tarihi
  01.Haziran.2010
  Nereden
  Kocaeli
  Mesajlar
  9

  Standart

  TEbrik Ederim.Başarılı ve Güzel bir çalışma olmus. • Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •