CanonTURK Sitesine Hoşgeldiniz.

http://dekupeuzmani.com

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
100 sonuçtan 1 ile 20 arası
Like Tree10Beğeni

Konu: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

 1. #1
  Mert Gundogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Mert Gündoğdu
  Makina:
  5D Mark IV
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  30
  Mesajlar
  8.300

  Standart Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Hdr Nedir?


  Bir fotoğrafta karanlık yüzey ile aydınlık yüzey arasındaki ışık farkı o fotoğrafın Dinamik Kademesini belirler. SLR veya DSLR makinaların algılayabileceği ışık şiddeti, belirli sınırlar içersindedir ve bu değerdeki fotoğraflar LDR ( Low Dynamic Range ) olarak adlandırılır.

  Son yıllarda yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda fotoğrafın dinamik kademesi programsal yoldan artırılmıştır.

  Fotoğraf makinesi ile kadrajımız içinde kalan ve farklı ışık değerlerine sahip bir karede hiçbir zaman dengeleme sağlayamayız. En parlak veya en karanlık bölge ne kadar optimize edilse de LDR sınırları içinde kalacağı için istenen neticeyi vermeyecekdir. İşte bu noktada farklı ışık değerlerinin optimize edilmesi ve kadrajımız içinde kalan her noktanın (ister gölgede, ister ışıkta kalan yüzey ) patlama veya kararma yapmadan en iy şekilde algılanması için dinamik kadememizin yardımcı bir programla yükseltilerek işlenmesine HDR denir.


  Her Fotoğraf Hdr Olurmu?

  Her fotoğrafı HDR olarak düşünemeyiz. En önemli unsur HDR fotoğrafda mutlak hareketsizliktir. Yani HDR yapacağımız fotoğrafda hareket eden objeler olmamalıdır.

  Bir martı, bir vapur veya hareket eden insan HDR fotoğraf içine dahil edilmemelidir. Eğer illa dahil edilecekse fotoğrafdaki boyutu oldukça küçük olmalı ki hareket unsuru algılanamasın.

  Rüzgarlı bir havada bir manzarayı HDR yapmak istersek, kadrajımızda rüzgarın etkisiyle sallanan bir ağaç dalları/yaprakları olmamalıdır. Buna karşılık gökyüzünde hareket eden bulutlar ile denizdeki dalgalar HDR ye ayrı bir güzellik katmaktadır. Buradaki hareketlenme farklı bir etki bırakmaktadır.

  Tarihi yapıların özellikle iç mekan çekimlerinde HDR çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu tür mekanlarda aydınlatma ya zayıf yada yoktur. Normal şartlarda iç dokuyu yansıtamayız. HDR ile her ayrıntı tek tek görünebilir hale getirilebilir. Tarihi bir kalıntıyı fotoğraflamak için binlerce kilometre gittiniz ve o kalıntı üzerine düşen ışık ters, işte bu noktadada imdadımıza HDR yetişmekte. Ters ışığa rağmen HDR ile tüm detayları alabiliriz.


  Tripod Olmadan Hdr Çekim Yapılamaz mı?

  Tüm profesyonel fotoğrafçılar ister gece ister gündüz çekim yapsın her şartta Tripod kullanırlar. Gün ışığında diyelim 4000 enstantane de Tripod’suz bit fotoğraf çektiniz.Eğer bu fotoğrafı internet ortamına boyutunu küçültüp atacaksanız sorun yok, ama büyütüp herhangi bir dergi veya afişte kullanacaksanız bu kadar yüksek bir enstantanede dahi fotoğrafın nasıl titremiş olduğuna tanık olacaksınız. Aynı bu fotoğrafı tripod’la ve tripod olmadan çekin ve her ikisini %100 büyüterek netliğe bakın, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

  Kaldıki HDR için peşpeşe 3 veya daha fazla kare çekilmesi gerektiği için, tripoduz bu kareleri eşlememiz çok çok zor hatta imkansızdır. Tripod’un olmasıda yeterli olmayıp kesinlikle deklanşör kablosu veya kumanda ile çekimi gerçekleştirmeliyiz ki makina üzerindeki deklanşöre basma esnasındaki titremeyi yansıtmayalım. DSLR kullanıcıları için bir tavsiyede pozlamayı Bracket ile yapmalarıdır.


  Hdr Çekime Başlamak

  HDR 3 veya daha fazla karenin özel bir programla birleştirilmesi sonucu oluşturulmaktadır.Tek kareden de RAW olmak şartıyla HDR yapılabilir. Standard olan 3 kare ile HDR yapmaktır. 3 kare -2 , 0 , +2 pozlama değerine göre alınır. Işığın şiddetine ve karanlık yüzeylerin algılanabilmesine göre birer stop – veya + pozlama ilaveleriyle çekim devam ettirilir. Aşağıda takip edilecek sıra belirtilmiştir.

  * Tripod kurulur ve makina üzerine sabitlenir.
  * Kablo deklanşör veya kumanda hazır hale getirilir.
  * Ortamın ışığına göre enstantane ve duruma göre diyafram ayarı yapılır. ( Diyafram her ayrıntıyı net almak istersek rakamsal olarak yüksek değere alınır, belirli bir noktayı net diğerlerini flu yapmak için ise rakamsal olarak düşük bir değer alınır.)
  * Otomatik netleme yapılır ve makina Manuel netlemeye alınır. ( Manuel netleme yapmayan makinalar ototomatik ayarı kullanmaya devam etsin.)
  * HDR nin baş derdi noise olduğu için ISO mümkün olan endüşük değere alınır.( ISO 100 gibi)
  * Bracket kontol olan makinalarda “-2 , 0 , +2″ pozlama yapacak şekilde 3’lü Bracket’e alınır ve 3 kare çekim peşpeşe gerçekleştirilir.
  * Bracketsiz çekimde enstantane el ile ayarlanır. İlk kare 0 (sıfır) pozlamada, diğer iki kare -2 ve +2 poz değerinde çekilir.
  * Eğer -2 stop aşağıda gerçekleştirdiğimiz pozlama karanlık noktaları hala aydınlatmadıysa birer stop daha düşürerek en karanlık noktanında rahat görülebilir olması sağlanır.Bu kural +2 stop pozlamada en aydınlık nokta içinde geçerli olup birer stop daha artırılarak çekim yapılır. HDR sadece 3 kareden müteşekkil olmayıp 5 veya daha fazla kare çekimlede gerçekleştirilebilir.
  * Çekimler en iyi sonucu alabilmek için RAW formatında olması tercih sebebidir. Eğer DFM’nizde RAW formatı yoksa JPEG çekimde uygulanabilir.


  Hdr İşleme

  3 veya daha fazla kare çekim gerçekleştirildikten sonra sıra geldi bu fotoğrafları dijital ortamda birleştirmeye. Bunun için piyasada en fazla tercih edilen ve kolay kullanımıyla göz dolduran Photmatix Pro’yu anlatmak istiyorum.

  Photomatix Pro ile tek kareden 3, 5 veya 9 kare gibi çekimlere kadar HDR yapmak mümkün. Tek kare HDR sadece RAW formatını desteklemekte olup aşırı noise oluşturduğu için tercih edilmemektedir. İşlem sırasına göre işleme şöyle gerçekleşmekte ;

  *Photomatix Pro (internetten bu programı rahatlıkla indirebilrsiniz.) programını açın.
  *JPEG formatındaki fotoğraflar için FILE > Open seçeneklerinden, RAW formatı için ise HDR > Generate seçeneklerinden yükleme yapabilirsiniz.
  *Her iki açma metodunda karşımıza Browse ( gözat) seçeneği çıkacak ve buradan HDR yapmak istediğimiz fotoğrafları seçerek OK tuşuyla onaylarız .
  *Photomatix seçilen kareleri bir kaç dakika içersinde birleştirmeye başlayacak.Birleştirme bittiğinde HDR formatında bir kare karşımıza çıkacaktır.

  Ham olan bu HDR kare sizi şaşırtmasın. Asıl şimdi başlıyor Tone Mapping ile ince işleme.

  Üst menüden HDR > Tone Mapping seçildiğinde karşımıza Tone Mapping bölümü gelecektir Bu bölümdeki ayarlar çok dikkatli yapılmalı ki sonucunuz iyi çıksın. En ideal ayar metodu Detail Enhancer seçeneğidir.Bu seçenekdeki ayarlar ile ilgili düğmeleri sırasıyla açıklayalım ;

  *Strenght : HDR’nin gücünü ve ana kontrastını ayarlamak için kullanılır.
  *Color Stauration: RGB Renk doygunluğunu ayarlama
  *Light Smoothing : Işık sapmalarını yumuşatma. ( keskinliğede etki edecektir unutmayalım)
  *Luminosity : Ana ışık şiddetini ayarlama, gölge kısımları dengeleme
  *Micro-contrast : Detayları vurgulamak için kontrastı ayarlama
  *Micro Smoothing : HDR esnasında oluşan noise’ları düzenleme ve detayları dengeleme
  *White Clip : Beyaz kırpma , beyaz dengesini düzenleme
  *Black Clip : Siyah kırpma, siyah dengesini düzenleme

  Ayarlar dengeli bir şekilde ve aşırıya kaçmadan yapılarak OK butonuna basılır ve FILE > Save as ile istenilen bir yere fotoğrafımız JPEG formatında kaydedilir.

  Photomatix programında yapılan HDR lerde kahverengi veya mavi ton ağırlıklı bir sonuç elde edilmektedir.Zamanla HDR programları bu hataları düzeltecektir elbette ama biz bu küçük hataları Photoshop’da renk filtreleri veya Selective Color seçeneği ile düzeltebiliriz. Bu düzeltme en iyi sonucu elde etmek için gereklidir. Bir hatırlatma daha, renk doygunluğu Photmatixde maksimum verilmemeli, düşük seviyede tutulup sonradan PS’de Saturation ile oynamak daha iyi netice verecektir. (aşırıya kaçmamak şartıyla)

  Tone Mapping de yapılan bariz hatalar ise Light Smoothing, Micro Contrast ve Strenghtin aşırı uçlarda kullanılması sonucu oluşan renk sapmaları ve hatlarda oluşan kontür izleridir. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınmalı ve dengeli bir ayar kullanmalıyız.Örneğin bir bina ve gök yüzü düşünün. Gökyüzünde bulutlar kararmış ama binaya yakın kısımlarında beyaz bir şerit hakim.İşte size bariz bir hata. Gökyüzü tonlamada yapılan ayarlama ile yumuşak bir geçişe sahip olmalıdır. Ve Black Clip’e aşırı yüklenmeyip gereksiz kararmalardan kaçınılmalıdır.

  Aşırı tonlamadan herzaman kaçınmalıyız. Bu tür etkiler fotoğrafın değerini öldürmektedir.Profesyonel kişilerin yerli veya yabancı sitelerde çok güzel örnek HDR fotoğraflarını bulabilir ve bunları inceleyerek kendinize bir yol çizebilirsiniz.  Alıntıdır..
  avmbk, evrendemir, fz6 and 3 others like this.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #2
  micro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Yılmaz CEYLAN
  Makina:
  Canon
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  35
  Mesajlar
  764

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Hocam eline sağlık çok iyi anlatmışsınız.
  selamlar  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #3
  Çaylak Üye

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  açıklayıcı ve eğitici bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler saygılar • #4
  ShutterflY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Yavuz ERDÖNMEZ
  Makina:
  Eos 650D, 50 1.4
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  55

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Teşekkurler. Güzel Çalışma...


  EOS 60D
  Tamron 17-50 f/2.8
  Lowepro Pro Runner 300 AW
  YN 467

 • #5
  Mert Gundogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Mert Gündoğdu
  Makina:
  5D Mark IV
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  30
  Mesajlar
  8.300

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Rica ederim..  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #6
  mgd
  mgd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Behlül BAŞ
  Makina:
  Canon EOS 50D
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  493

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  HDR'de tüm fotoğraflara yaklaşık aynı etkiyi veren sabit bir ayar tutturabilir miyiz?


  Canon EOS 50D | Canon EF-S 10-22mm f:3.5-4.5

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  |
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #7
  erdish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Hasan Erdiş
  Makina:
  Canon 6D
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  499

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Fotokritik sitesinde şöyle bir konu var, çok bilgilendirici açıklamalar yapılmış:

  http://www.fotokritik.com/forum/55038?pgNb=0#pager • #8
  mgd
  mgd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Behlül BAŞ
  Makina:
  Canon EOS 50D
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  493

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Teşekkürler, okudum yazılanları. Tembellik etmeden tek tek her fotoğrafla uğraşmak gerekiyor sanırım.


  Canon EOS 50D | Canon EF-S 10-22mm f:3.5-4.5

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  |
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #9
  Madenger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yer
  istanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  29

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  İyi bi açıklama olmuş, baştan beri yanlış yaptığım şeyler varmış . teşekkür ederim.


  Hatırla! Saygı herşeydir! (GTA2)

 • #10
  Çaylak Üye

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  38
  Mesajlar
  9

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  bir hatırlatmada benden pentax ın k-x modeli hiç bir ekipman gerektirmeden direk HDR fotograf çekebiliyor ilginç bir makina renkli kırmızısını görmüşdüm 12 mp filandı ve hdr de baya güzel sonuçlar veriyordu tabi başka markalarda var direk HDR çeken • #11
  mgd
  mgd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Behlül BAŞ
  Makina:
  Canon EOS 50D
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  493

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Arkadaşlar HDR için Photomatix kullanıyordum ama pc de şu an yüklü değil. Photoshop'tan hazırladım ama jpeg e çeviremedim, Save As a tıkladığımda jpeg uzantısı olarak kaydedemiyorum, yok yani seçenek, yardımcı olur musunuz?


  Canon EOS 50D | Canon EF-S 10-22mm f:3.5-4.5

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  |
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #12
  savage24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ferdi Demircan
  Makina:
  CANON 60D
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Karabük
  Yaş
  38
  Mesajlar
  590

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Ps de HDR yaptığını zaman hdr işlemi otomatik bittiğinde sağ tarafta bir bit değeri vardır. Onu 8 bit yaparsan istediğin kaydı yababilirsin  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #13
  mgd
  mgd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Behlül BAŞ
  Makina:
  Canon EOS 50D
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  493

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Teşekkürler. Bir sorun daha var. Ps da tone mapping nasıl yapıyoruz photomatix'teki gibi?


  Canon EOS 50D | Canon EF-S 10-22mm f:3.5-4.5

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  |
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #14
  Mert Gundogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Mert Gündoğdu
  Makina:
  5D Mark IV
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  30
  Mesajlar
  8.300

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Photomatix varken neden ps Behlül?  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #15
  mgd
  mgd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Behlül BAŞ
  Makina:
  Canon EOS 50D
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  493

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Ps ta nasıl yapılıyor denemek istedim, merak sadece


  Canon EOS 50D | Canon EF-S 10-22mm f:3.5-4.5

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  |
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #16
  savage24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ferdi Demircan
  Makina:
  CANON 60D
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Karabük
  Yaş
  38
  Mesajlar
  590

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  bildiğim kadarıyla o tarz bir tone mapping yok ps'de. Normal ayarlar ile yapıyorsun.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #17
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  Makina:
  Canon 400D
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  113

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  çok güzel,umarım yapabilirim.


  Canon EOS 400D Digital Rebel XTi,18-55 canon 50 mm f 1.8 canon,Tamron SP 17-50mm F/2.8,Canon 55-250 IS

 • #18
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ilker Saygı Buran
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  28
  Mesajlar
  58

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  program framework istiyor mert nasıl olacak :|

  açıklayıcı anlatım içinde teşekkürler .) • #19
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  Makina:
  Canon 400D
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  113

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  hiç bir siteden yüklenmiyor arkadaşlar, bu programı indirebilecek site bilen var mı?


  Canon EOS 400D Digital Rebel XTi,18-55 canon 50 mm f 1.8 canon,Tamron SP 17-50mm F/2.8,Canon 55-250 IS

 • #20
  Tahir Yildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Tahir YILDIZ
  Makina:
  Nikon D600 + Canon 5D Mark III
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Istanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.678

  Standart Ynt: Hdr Nedir? Hdr Nasıl Yapılır?

  Dotnet framework şuradan indirilebilir bu arada:

  http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • Sayfa 1/5 123 ... SonSon

  Benzer Konular

  1. Lens Satın Alırken Back/Front Focus Testi Nasıl Yapılır?
   By Tahir Yildiz in forum DSLR Terimler ve Teknik Bilgi
   Cevap : 120
   Son Mesaj: 09.05.16, 17:18:22
  2. Cevap : 24
   Son Mesaj: 01.05.14, 08:57:24
  3. Cevap : 49
   Son Mesaj: 27.05.11, 21:22:23
  4. Cevap : 23
   Son Mesaj: 08.03.10, 20:08:05

  Bu Konudaki Etiketler

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  SEO by vBSEO 3.6.0