CanonTURK Foruma Hoş Geldiniz.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree5Likes

Konu: Makro Çekim Teknikleri

 1. #1
  Mert Gundogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Mert Gündoğdu
  Makina:
  5D Mark IV
  Üyelik tarihi
  15.Temmuz.2009
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8,350

  Standart Makro Çekim Teknikleri

  Makro Fotoğraf Tekniği

  Yakın çekim fotoğrafları sınırını zorlamaya karar verir, makinanızı objeye dahada yaklaştırır, hatta optik sistemin özellikleriyle belli bir oranda büyütme (magnification) elde ederek kompozisyonunuzu yapar ve miniminnacık objelerin fotoğraflarını çekmeye çalışırsanız makro fotoğrafçılık alanına girmiş olursunuz (Bazı fotoğraf malzemesi üreticileri makro fotoğrafçılığa mikro fotoğrafçılık adını vermişlerdir, ikiside aynı anlama gelir), makro fotoğrafçılıkta büyütme oranı bire bir ise bu fotoğrafı çekilen objenin uzunluklarının film yüzeyine tam olarak aynı uzunluklarda yansıması anlamına gelirki, makro fotoğrafçılıkta 1x1 büyütme olarak adlandırılır, 1x1 büyütmede bir arı fotoğrafı çekmişseniz arıyı film yüzeyinde aynı uzunluk ve diğer boyutlarda film yüzeyine yansıtmışsınız demektir. 1x0.5 yarım boyutta, 1x5 ise 5 katı bir boyutta film yüzeyine yansımış anlamına gelir. Anlaşılacağı üzere makro çekimler çok yakın çekim ve belli bir oranda büyütme isteyen çekimler olduğu için optik özellikleri kendine has bir fotoğrafçılık türüdür, malzemeleri de kendine özeldir, burada bu malzemelerin en çok kullanılanlarını tanıtmaya çalışacağız.


  Makro objektifler (MO): MO’lerin en önemli özellikleri düz alan (flat field) türü bir görüntü vermeleridir, bu yakın çekimlerde objeye çok yaklaşıldığı için burada normal lenslerde görülen görüntü eğilmeleri (Veya bükülmeleri - varil ve basık yastık görünümü bozulmaları) hataları düzeltilerek görüntünün filme daha düz yansıması sağlanması demektir. MO’ların büyütmeleri 1x0.5 veya 1x1 oranlarındadır, 1x0.5 tipi olanlarının odak uzaklıkları uzatma tüpleri eklenerek büyütmeleri 1x1 oranına getirilebilir, yanlız bu orana gelirken objektifin optik özellikleri aynı kaldığı için eğilme hataları da odak uzunluğu artışı oranında büyür, böylece uzatma tüpü eklenmiş bir MO orijinal hali kadar düz alan sağlayamaz, bu yüzden köşelere doğru gidildikçe netsizlikler görülebilir. Gerçek MO’ları Tele-Zoom makro denilen objektiflerle karıştırmamak gerekir, Tele objektifler normalde uzaktaki objeleri yakınlaştırdığı için belli bir oranda büyütme sağlamaktadırlar ancak bunların büyütmeleri belli bir oranda kalır (en fazla 1x0.3) ve düz alan veremezler. Gerçek MO’ların tek dezavantajı, alan derinliği büyütme oranında azaldığından büyütme oranı arttığında alan derinliğinin son derece kısıtlı olmasıdır, örneğin 1x5 büyütme yapan bir objektifte alan derinlği 0.65mm’ye kadar düşebilmektedir.


  Diyoptri Lensleri: Bunlar objektifin önüne takılan basit büyütme mercekleridir, 2 kereden 10 kereye kadar büyütme sağlarlar, objektifi değiştirilemeyen tip makinalarda tek seçimdir, dezavantajları düz alan sağlayamamaları, takılan lensin kendisiyle birlikte iki ayrı lens yüzeyide eklendiğinden lensin keskinliğini (rezolüsyon) dolayısıyla görüntü kalitesini düşürmeleridir.


  Uzatma tüpleri: Bunlar objektiflerin film yüzeyine uzaklığını arttırarak büyütmeyi arttırırlar, ancak bükülme hatalarıda aynı oranda arttırdıkları için, kenarlarda eğilmelere ve netsizliklere neden olurlar. objektifin diyafram kontrolu için başka ek aletlere gerek duyabildikleri gibi, otomatik tabir edilen tüplerde bunlara gerek duyulmaz. Arka arkaya birden fazla tüp takılabilir


  Körükler: Bunların çalışma prensipleri ve problemleri uzatma tüpleriyle aynıdır , yalnız tüplerin uzunlukları sabitken, körüklerin uzunluğu ise istediğimiz kadar olabilir, diğer bir problemleri ise ağır ve taşımaları zor olmalarıdır Kullanırken objektiflerin diyafram kontrolu için çiftli deklanşör kablosuna gerek vardır.


  Objektif Ters Takma Halkaları: Bunlar fotoğraf makinalarının objektif taktığınız yerine takılan halkalardır, bir tarafından makinaya takılırlar diğer uçlarına ise objektif filtre takma vidasından objektif takılır, böylece objektif bir büyütme merceği görevini görür, dezavantajları ise MO yerine normal objektif kullanılmışşsa düz alan vermemeleri, ve objektifin diyafram kontrolu için başka ek aletlere gerek duymalarıdır.


  İkinci Objektif Ters Takma Halkası: Bu halkalar makinanın takılmış bir objektifine ikinci bir objektifin filtre vida yuvalarından birbirlerine bağlanarak ters takılmasını sağlarlar. Problemleri ters takma halkalarıyla aynıdır.


  Çiftli Deklanşör Kablosu: Yukarıdaki son dört metod anlaşılacağı gibi objektiflerin makinanın normal yuvasına değil, başka bir cihaza bağlanmasıyla oluşan makro yöntemlerdir, otomatik uzatma tüpleri hariç bu yöntemlerde diyaframın bir yolla kontrol edilmesi gerekir, çiftli kablonun birincisi makinanın perdesininin çalışmasından önce objektif diyaframının istenen genişliğe gelmesini sağlayan kablo olup ikincisi ise deklanşör kablosudur, tekli tetiğine basıldığında genellikle yuvasından çıkan iki kablo ucu şeklinde olan bir cihazdır.


  Odaklama Kızağı: Makro çekimlerde odaklama uzaklığı çok az ve hassastır, bu yüzden odaklama genellikle objektifin odaklama halkalarını döndürerek değil, objektifin odaklaması sonsuza getirilerek (-ki objektiflerin diyafram değerleri ancak sonsuz odaklandıklarında tam olarak doğrudurlar), ve makro sistemimiz objeye yakınlaştırılıp-uzaklaştırılarak odaklama yapılması daha doğru bir yöntemdir, bu nedenle hassas odaklamanın yapılması için hassas hareket ayarlı, vidalı makro kızakları kullanılır.  Makro Flaşlar: Makro çekimlerde objektif objeye o kadar yakındırki, genellikle makine yuvasındaki flaş ışığının objeye ulaşmasını objektifin gövdesi engeller, bu yüzden makro çekimler için iki tür flaş tipi vardır. 1-Halka flaşlar: Bunlar objektifin filtre yuvasına takılan halka şeklindeki flaşlardır, elektronik kontrol mekanizmaları makinanın normal flaş takılan yerine takılır, ışık halka şeklindeki flaş kafasından patlar. Ancak her tarafa eşit ve yaygın ışık verdikleri, hafif gölgelenmeyi engelledikleri için, boyut hissini ortadan kaldırırlar ve daha çok bilimsel uygulamalarda tercih edilirler. 2- Çift kafalı makro flaşları: Bunların halka flaşlardan farkı genellikle ışık kafaları iki adet küçük flaştan oluşur ve yine filtre yuvasına takılırlar, ama flaş kafaları hareket ettirilebilir ve uygulanan ışığın açı(lar)ı değiştirilebilir, böylece daha derinlik hissi verilen ve değişik ışık açıları, oyunları oluşturulabilir. Dezavantajları ise çok pahalı olmalarıdır
  0- Odaklama kızağının sağ-sol hareket kısmı

  1-Körük uzatma kızağı

  2-Körük

  3-Çiftli deklanşör kablosu


  baytan.org tarafından alıntıdır.
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #2
  serhat0040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Çaylak Üye

  Status
  Offline
  İsim
  M. Serhat KURT
  Makina:
  Canon 40D
  Üyelik tarihi
  28.Aralık.2009
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5

  Standart

  Teşekkürler Mert Bey. Keyifle okudum: • #3
  muratyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  murat yılmaz
  Makina:
  DDDDD mMm
  Üyelik tarihi
  24.Kasım.2010
  Nereden
  izmir
  Mesajlar
  757

  Standart

  üstad merhaba; benim 18-135 ve 50 mm lensler mevcut. bunları ve ek ekipman kullanarak en sağlam makro nasıl edebilirim. 18-135 ters elle tutturup şöyle baktım heycan verici görüntüler oluştu.
  teşekkürler. • #4
  hydro3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  ahmet sungar
  Makina:
  canon 5D mark II
  Üyelik tarihi
  29.Kasım.2010
  Nereden
  izmir
  Mesajlar
  174

  Standart

  teşekkürler...


  CANON 5D Mark II - 24-105 F4 IS /50 MM F:1,8/ CANON 70-200 F4 non IS - Manforrotto tripod LOWEPRO ÇANTA

 • #5
  sparkle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Görkem Demiryapan
  Makina:
  Eos 50D
  Üyelik tarihi
  10.Şubat.2011
  Nereden
  Adana
  Yaş
  39
  Mesajlar
  284

  Standart

  Tesekkurler


  Sent from my iPhone using Tapatalk


  [Canon 50D] [Canon EFS 18-55] [Yongnuo YN465] [Canon 50 mm 1.4 USM]


 • #6
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  bir bulut sadece
  Makina:
  canon 6D, canon 60D
  Üyelik tarihi
  26.Haziran.2011
  Nereden
  Aydın
  Yaş
  52
  Mesajlar
  142

  Standart

  Merhaba arkadaşlar,

  Forumu uzunca bir zamandan beri okumakla beraber, ilk mesaj bugüne nasipmiş.

  Arkadaşlar ben birkaç gün önce Monfrotto 055xprob ve 322rc2 aldım. Alır almaz şu iki gerçeği anladım : Çok ağır ve daha önemlisi benim makro için başka bir kafaya ihtiyacım var.

  Macro slider'ları daha önce buradan öğrenmiştim. Velbon'un güzel bir tanıtımı var burada: http://www.canonturk.com/wp/1371-vel...ncelemesi.html Mert Bey'e teşekkürler, çok yararlı bir inceleme. Ama araştırdığım kadarı ile bunu Türkiye'de satan yok. Manfrotto'nun kızağı ise tek yönlü! Kirk vs gibi markalara BH'den baktım, fiyatları çok uçuk.

  Görebildiğim kadarı ile Türkiye'de satılan tek makro kızağı şu : Tripod Fotoğrafçılık - Phottix 4 Yönlü Makro Focusing Plate Slider Makro Çekim Kafası

  Acaba, aranızda bunu kullanan var mı? Memnun musunuz? Ya da Türkiye'de bulabileceğim başka bir makro kızağı (macro slider) önerebilir misiniz?

  Bir de şöyle bir durum var : Bir sağlık sorunu nedeniyle kesin olmamakla beraber, dört beş gün sonra bir Orta Avrupa seyahatine çıkacağım. Acaba Budapeşte'de, Viyana'da, Prag'da, bu bölgelerde bu ürünleri (hatta yanına bir iki de flaş) bulmam, almam mümkün olabilir mi?

  Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse memnun olurum.

  Teşekkür ederim.

  Selamlar. • #7
  ramazansag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ramazan SAĞ
  Makina:
  Canon 5D Mark III
  Üyelik tarihi
  29.Ocak.2012
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  99

  Standart

  Teşekkürler Mert


  Canon 5D Mark III | Canon 70-200mm L ƒ2.8 IS II | Canon 24-70mm L ƒ2.8 | Canon 135mm L ƒ2| Canon 85mm ƒ1.8| TAIR 135mm ƒ2.8 | 2x YN-600ex-RT Flaş|YN-E3-RT|Canon BG-E11 Grip

 • #8
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Burak Işık
  Makina:
  Canon 7D
  Üyelik tarihi
  25.Ocak.2012
  Nereden
  Kadıköy/İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  55

  Standart

  Çok teşekkürler Mert Bey. Öz ve açıklayıcı olmuş.


  Burak Işık-İstanbul

 • #9
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Oğuz BOLAT
  Makina:
  1100D
  Üyelik tarihi
  19.Mayıs.2012
  Nereden
  ANKARA-AYDIN
  Yaş
  27
  Mesajlar
  105

  Standart

  Detaylara düşkün olan fotoğraf meraklıları için makro eşsiz bir alan.Güzel bir anlatım.Teşekkürler • #10
  feridun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  feridun bakır
  Makina:
  canon 7d
  Üyelik tarihi
  14.Mart.2012
  Nereden
  ankara
  Mesajlar
  27

  Standart

  Alıntı sevdalibulut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba arkadaşlar,

  Forumu uzunca bir zamandan beri okumakla beraber, ilk mesaj bugüne nasipmiş.

  Arkadaşlar ben birkaç gün önce Monfrotto 055xprob ve 322rc2 aldım. Alır almaz şu iki gerçeği anladım : Çok ağır ve daha önemlisi benim makro için başka bir kafaya ihtiyacım var.

  Macro slider'ları daha önce buradan öğrenmiştim. Velbon'un güzel bir tanıtımı var burada: http://www.canonturk.com/wp/1371-vel...ncelemesi.html Mert Bey'e teşekkürler, çok yararlı bir inceleme. Ama araştırdığım kadarı ile bunu Türkiye'de satan yok. Manfrotto'nun kızağı ise tek yönlü! Kirk vs gibi markalara BH'den baktım, fiyatları çok uçuk.

  Görebildiğim kadarı ile Türkiye'de satılan tek makro kızağı şu : Tripod Fotoğrafçılık - Phottix 4 Yönlü Makro Focusing Plate Slider Makro Çekim Kafası

  Acaba, aranızda bunu kullanan var mı? Memnun musunuz? Ya da Türkiye'de bulabileceğim başka bir makro kızağı (macro slider) önerebilir misiniz?

  Bir de şöyle bir durum var : Bir sağlık sorunu nedeniyle kesin olmamakla beraber, dört beş gün sonra bir Orta Avrupa seyahatine çıkacağım. Acaba Budapeşte'de, Viyana'da, Prag'da, bu bölgelerde bu ürünleri (hatta yanına bir iki de flaş) bulmam, almam mümkün olabilir mi?

  Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse memnun olurum.

  Teşekkür ederim.

  Selamlar.

  budapeşte viyana prag da Türkiye spot piyasasından daha ucuza ekipman bulma imkanınız yok • #11
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Mehmemmt KARA
  Makina:
  Canon EOS 550D
  Üyelik tarihi
  31.Mayıs.2012
  Nereden
  Kayseri
  Yaş
  37
  Mesajlar
  10

  Standart

  Teşekkürler mert bey... • #12
  ismailc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  ismail Çevik
  Makina:
  550D Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS II Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II
  Üyelik tarihi
  26.Mart.2012
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  5

  Standart

  Teşekkürler baya bi yol katetmek gerekiyo • #13
  hero77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  hero77
  Makina:
  Canon EOS 6d-Canon EOS 7d Mark2......Tamron 17-35 f2.8-4...Canon 24-105 f3.5/5.6 IS STM...Canon 50mm f1.8 STM...Canon 100mm F2.8 USM Macro...Tamron 70-300mm f4/f.5.6 Di VC USD...Canon Speedlite 430EX II...Pixel Mago GN65 ETTL
  Üyelik tarihi
  22.Kasım.2011
  Nereden
  Istanbul
  Mesajlar
  34

  Standart

  Ben de yeni başladım Macroya...90 mm Tamron f.2.8 ile başladım..Ama cok sabır ve detay bilgi istiyor..Umarım zamanla daha iyi şeyler cıkarırız.. • #14
  atmacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Halilcan Bekdemir
  Makina:
  Canon EOS 7 D
  Üyelik tarihi
  14.Aralık.2012
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  62

  Standart

  Macro çekim yapabilmek için en uygun lens nedir acaba ? • #15
  Hasan Naci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Hasan Naci Akyol
  Makina:
  5DM2
  Üyelik tarihi
  10.Mayıs.2011
  Nereden
  Samsun
  Yaş
  31
  Mesajlar
  400

  Standart

  Makro demek ışık demek, flaş demek.
  Işığınız yoksa yer yüzünün en iyi makro flaşını alın boşa.
  Mümkünse iki tane en az bir tane harici flaş şart.
  Daha yüksek büyütme oranı için uzatma tüpü iyi oluyor.
  Ama uzatma tüpünün en büyük sıkıntısı hem ışık gereksinimi artırıyor. Hemde makinenin ağırlık merkezini dışarı doğru artırdığı için kullanımı zorlaştırıyor.
  Birde gerçekten sevmek gerekiyor. Yerlerde sürünmek çamura batmak lazım.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #16
  uranyum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Can Doğan
  Makina:
  Canon Eos 1100D & 6D
  Üyelik tarihi
  07.Ekim.2011
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  1,413

  Standart

  Alıntı Hasan Naci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Makro demek ışık demek, flaş demek.
  Işığınız yoksa yer yüzünün en iyi makro flaşını alın boşa.
  Mümkünse iki tane en az bir tane harici flaş şart.
  Daha yüksek büyütme oranı için uzatma tüpü iyi oluyor.
  Ama uzatma tüpünün en büyük sıkıntısı hem ışık gereksinimi artırıyor. Hemde makinenin ağırlık merkezini dışarı doğru artırdığı için kullanımı zorlaştırıyor.
  Birde gerçekten sevmek gerekiyor. Yerlerde sürünmek çamura batmak lazım.
  alışma sürecinde tepe flaşı yeterli kalacaktır bence ki ben hala tepe flaşı kullanmaktayım  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #17
  muratyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  murat yılmaz
  Makina:
  DDDDD mMm
  Üyelik tarihi
  24.Kasım.2010
  Nereden
  izmir
  Mesajlar
  757

  Standart

  feyzbuk makro foto kılap
  yerli yabancı makrocuların mekanı.
  https://www.facebook.com/groups/248972995182157/


  Amatörler ekipman ,profesyoneller para, ustalarsa ışık için endişe ederler

 • #18
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  BARIŞ
  Makina:
  Canon EOS 350 D
  Üyelik tarihi
  18.Şubat.2013
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6

  Standart

  Alıntı atmacan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Macro çekim yapabilmek için en uygun lens nedir acaba ?
  Evet arkadaşlar,Sn atmacan'ın sorusuna bende yanıt arıyorum. Sn muratyılmaz'ın facebook'taki grubuna da üye oldum.Çok ilginç fotolar var.Mesela sineğin baş kısmını en ince ayrıntısına kadar çekilmiş makrosu beni bu işe iyice merak sarmaya yönlendirdi.Bunun için (sineğin mevcut makro resmini çekebilmem için..) ilk aşama;şu an elimdeki Canon EOS 350 D ye uygun lens ne alabilirim? Bu işin mantığı (lens seçme..) nedir? İler ki dönemde 7D-5D den birine geçmeyi düşünüyorum.Aldığım lensin bu makinelere de uyumlu olmasını tercih ediyorum.Sonuçta Canon olduğu için bir birine uyum sağlar düşüncesindeyim ama genede bir bilene sormakta fayda var Az buz değil araba parası yatıracağım

  Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  Bu arada başlık faydalı olmuş teşekkürler.. • #19
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ender İplikci
  Makina:
  5D Mark II
  Üyelik tarihi
  24.Ocak.2012
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  39

  Standart

  çok teşekkürler açıklayıcı bir yazı olmuş. • #20
  macromaniac06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ahmet MUSLU
  Makina:
  canon eos 1000d
  Üyelik tarihi
  28.Ekim.2013
  Nereden
  ANKARA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  62

  Standart Makro lens

  Alıntı Teka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evet arkadaşlar,Sn atmacan'ın sorusuna bende yanıt arıyorum. Sn muratyılmaz'ın facebook'taki grubuna da üye oldum.Çok ilginç fotolar var.Mesela sineğin baş kısmını en ince ayrıntısına kadar çekilmiş makrosu beni bu işe iyice merak sarmaya yönlendirdi.Bunun için (sineğin mevcut makro resmini çekebilmem için..) ilk aşama;şu an elimdeki Canon EOS 350 D ye uygun lens ne alabilirim? Bu işin mantığı (lens seçme..) nedir? İler ki dönemde 7D-5D den birine geçmeyi düşünüyorum.Aldığım lensin bu makinelere de uyumlu olmasını tercih ediyorum.Sonuçta Canon olduğu için bir birine uyum sağlar düşüncesindeyim ama genede bir bilene sormakta fayda var Az buz değil araba parası yatıracağım

  Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  Bu arada başlık faydalı olmuş teşekkürler..
  Selamlar bence pahalı lens almadan önce ucuz bir lensle başlayın zahmeti sıkıntısı çoktur makroculuğun . Yapamayacağınızı anladığınızda zararınız büyük olur. Ben RMC Tokina 28 mm 2.8 almıştım, ters bağlıyorum birde makro tüpü ekleyince güzel sonuçlar verebiliyor. Hemde canon eos 1000D gibi bir makine ile. Ekonomik çözüm arayanlara da önerebilirim. Ama iyi bir flaş sistemi şart , ring flaş olmuyor (lens ters bağlı olduğu için). Son resimlerimi görmek isteyenler mail adreslerini versin. Siteye fotoğraf atacak kadar mesaj yok henüz Resimleri maille yollarım. Lensin kalitesini görüp ona göre karar verirsiniz.
  Saygı ve selamlar... :-D


  Konu macromaniac06 tarafından (29.Ekim.2013 Saat 09:23 ) değiştirilmiştir. Sebep: Hatalı yazımlar

 • Benzer Konular

  1. Makro Çekim Teknikleri II
   Konu Sahibi Mert Gundogdu Forum Makro Çekim Teknikleri
   Cevap: 10
   Son Mesaj : 30.Mayıs.2017, 07:18
  2. Gece Çekim Teknikleri
   Konu Sahibi Mert Gundogdu Forum Doğa Fotoğrafları Çekim Teknikleri
   Cevap: 23
   Son Mesaj : 28.Eylül.2015, 20:48
  3. Çekim Teknikleri :)
   Konu Sahibi yuunus Forum Konu Dışı
   Cevap: 4
   Son Mesaj : 12.Şubat.2010, 19:36
  4. Fotoğraf Çekim Teknikleri
   Konu Sahibi micro Forum Kitaplar
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 11.Ekim.2009, 19:27

  Bu Konu için Etiketler

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •