CanonTURK Foruma Hoş Geldiniz.

http://dekupeuzmani.com

Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree12Likes
 • 7 Post By tunapala
 • 1 Post By tanerunlu
 • 4 Post By bohemiantirad

Konu: NUTUK'UN 85inci Yılı, Tekrar okuyup hatırlanmalı.

 1. #1
  tunapala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Fotografci vs...

  Status
  Offline
  İsim
  Aydin Tuna Palabiyikoglu
  Makina:
  Elde avucta kalmadi ne bulursam onu artik...
  Üyelik tarihi
  07.July.2010
  Nereden
  Los Angeles, CA
  Mesajlar
  4,591

  Standart NUTUK'UN 85inci Yılı, Tekrar okuyup hatırlanmalı.

  85. yilinda Ulu Onder Ataturk'un Nutuk'unu Mustafa Balbay'in yazisi ile paylasmak istedim.

  Hepinizin okumasi dilegi ile Bedi Yazıcı'nin gunumuz Turkcesi ile sadelestirilmis linkinide paylasiyorum.

  Mustafa Balbay'in Yazisi:
  85. YILINDA NUTUK

  CHP tarihinde, Sivas Kongresi partinin birinci kurultayı olarak kabul edilir. CHP’nin 2. kurultayı ise Atatürk’ün “Nutuk”u okumasıdır.

  Atatürk, 15 Ekim 1927’de “Nutuk”u okumaya başlamış, 20 Ekim’de tamamlamıştır. Tam 36 saat 31 dakika süren bu okuma, sadece Kurtuluş Savaşı sürecinin birinci ağızdan, kaynağından tarihe mal edilmesi değildir.

  Anlatım sanatı üzerine akla gelecek neredeyse bütün türleri içine alan çok yönlü bir eserdir.

  “Nutuk”, bugün de pek çok boyutuyla günceldir, almak isteyene sayısız dersler içermektedir.

  ***

  Okunuşunun 85. yılında “Nutuk” üzerine genel bir ufuk turu yapalım.

  “Nutuk”, bir yanıyla bağımsızlık destanıdır. Bağımsızlığa böylesine inanmış, bunu başarabilmek için her şeyi göze almış, ancak sabrı ve mantık süzgecini hiç elden bırakmamış, hırsıyla aklı hep birbiriyle barışık olmuş bir lider.

  Samsun ve sonrasındaki süreçte sadece İstanbul hükümetleri değil, yakın çevresindeki pek çok kişi o koşullarda bağımsız bir devlet kurulabileceğine inanmamış. Atatürk, kendisi inanmakla kalmamış, bıkmadan usanmadan etrafını da inandırmış, İstanbul hükümetleriyle son ana kadar hedef amaçlı işbirliğini zorlamış.

  “Nutuk”, bir yanıyla halk hikâyesidir. Atatürk, elinde bulundurduğu güç ne olursa olsun halka yaslanmaktan hiç vazgeçmemiş. O günkü ortamda, savaşlardan bıkmış bir halkı yeniden canlandırmak, ona idealler vermek için her yöntemi denemiş. Meşruiyetin sadece ve sadece halktan alınabileceğini düşünmüş. Halkı hiç küçümsememiş. Hep onun temsilcileriyle birlikte hareket etmiş, onlarla karar almış.

  “Nutuk”, bir yanıyla siyaset bilimi eseridir. Savaşın, siyasetin silahlarla sürdürülmesi olduğu gerçeğini hiç ihmal etmemiş. O nedenle savaşın en ateşli günlerinde bile o anın yanı sıra bir, iki hatta üç hamle sonrasının planlarını kurmuş. Bunu yaparken hem pratikten esinlenmiş hem kitaptan. Kitapla hayatı birleştirip kendi çıkarımlarını üretmiş.

  Bu anlamda “Nutuk”tan Atatürk’ün iki sözünü aktaralım:

  “Tarih itiraz edilemez bir şekilde ispatlamıştır ki, büyük davalarda başarı için sarsılmaz bir yetenek ve güce sahip bir önderin varlığı şarttır.”

  “Cesaretle ileri görüşlülüğün bağdaştırılamadığı yerlerde ve işlerde, sonuç pek parlak da olsa, bunun tez elden tersine döndüğü ve yararsız kaldığı örnekleriyle görülmüştür.”

  “Nutuk”, bir yanıyla macera belgeselidir. Daha Samsun’a çıkmak için İstanbul’dan ayrılış günlerinden başlamak üzere her aşaması Atatürk’ün hayatına mal olabilecek tehlikelerle doludur. Yolun başını şöyle özetlemiştir:

  “İstanbul’da kalıp tutuklanmaktansa, Karadeniz’de batıp boğulmayı tercih ettim.”

  ***

  “Nutuk”, Atatürk’ün gençliğe seslenişiyle son buluyor.

  Bugün başta genç kuşaklar olmak üzere her kesimin “Nutuk”tan öğreneceği çok şey var.

  Kendisinin de etten-kemikten herkes gibi insan olduğunu, heyecanlar, hayal kırıklıkları yaşadığını yalın ve samimi bir dille anlatan Atatürk, ortaya attığı her iddianın, dile getirdiği her önemli konunun belgesini de göstermeyi ihmal etmemiş. Ben söyledimse inanılır deyip kolaycılığı yeğlememiş.

  Bir yandan mandacı İstanbul hükümetiyle, bir yandan işgal kuvvetlerinin sinsi planlarıyla, bir yandan Anadolu’daki cehaletle, bir yandan uğradığı ihanetlerle, bir yandan umutsuzlukla uğraşan Atatürk ana hedeflerinden milim ödün vermeden yürümüş.

  “Nutuk”, her satırıyla bunun kanıtlarıyla dolu.

  Bugün, Atatürk’ü aşacağını iddia edenlerin, önce ona ulaşabilmesi gerek.

  Bugün, Atatürk’ün yolundan gittiğini iddia edenlerin önce onu özümsemesi gerek.

  Bugün, Atatürk’ü silebileceğini düşünenlerin aklından şüphe etmek gerek.

  15 Ekim 2012 - Cumhuriyet
  Mustafa Balbay  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  Yazdiklarim tecrubelerime dayanir. Siz ayni tecrubeyi paylasmak zorunda degilsiniz.

 • #2
  OnurBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  OBGA
  Makina:
  60D
  Üyelik tarihi
  09.October.2011
  Nereden
  Ören
  Yaş
  35
  Mesajlar
  192

  Standart

  Mükemmel bir yazı çok güzel başlayıp mükemmel bir şekilde bitirmiş en yalın haliyle en güzel şekilde anlatmış.Teşekkürler  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #3
  tanerunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul

  Status
  Offline
  İsim
  Taner Ünlü
  Makina:
  Canon EOS 50D Fujifilm X-E2
  Üyelik tarihi
  01.January.2010
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2,711

  Standart

  Ne denilebilir ki. İlkokulda bize neden ona saygı duymamız gerektiğini neden onun açtığı yolda ve gösterdiği hedefte durmadan neden yürüyeceğimizi söylüyorlardı. Şimdi bunun tam tersi yapılıyor. Nasıl gerici olunur, sosyolojik bazda nasıl geriye gidilmesi gerektiği öğretiliyor. Yozlaşıyoruz ama bunun farkında olan az kişi var. Neyse uzattım yine.

  Şahane bir eseri anlatan güzel bir yazı olmuş. Paylaşım için sağolasın abi.


  emir35 likes this.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #4
  emir35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Antalya Sorumlusu

  Status
  Offline
  İsim
  Emir Gevrek
  Makina:
  FujiFilm X-T2
  Üyelik tarihi
  01.October.2010
  Nereden
  Antalya
  Yaş
  49
  Mesajlar
  1,219

  Standart

  Değerli paylaşım için teşekkür ederim...


  FujiFilm X-T2 , Fujinon XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS , Fujinon XF 10-24mm f/4 R OIS , Fujinon XF 23mm f/2.0 WR , Fujinon XF 56mm F1.2 R , Samyang 12mm f/2.0 , Vivitar Series1 70-210mm f/3,5 VMC

 • #5
  bohemiantirad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör

  Status
  Offline
  İsim
  Onur Şahin
  Makina:
  Canon EOS 5D Mark II, Olympus OM-D E-M5
  Üyelik tarihi
  28.November.2011
  Nereden
  Antalya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1,897

  Standart

  Merhum Attila İlhan'ın "Allah'ın Süngüleri - Reis Paşa" adlı belgesel romanını muhakkak okumanızı salık veririm..

  Mustafa Kemal Atatürk kadar hakkında az şey bilinip çok şey söylenen dünya lideri azdır. Atatürk'ün pek çok yazısı, mektubu, söylevi yıllarca resmi otorite tarafından sansürlenmiş, halka ve genç kuşaklara ulaştırılmamak için çalışılmıştır. Kaynak Yayınları'nca basılan Atatürk'ün Bütün Eserleri, merhum Atatürk'ün şahsi defterlerinden, mektuplarına, telgraflarından, Hakimiyet-i Milliye başta olmak üzere çeşitli gazete ve yayınlarda çıkan yazılarına dek muazzam bir eserdir..

  Zamanında Atatürk'ün bir sömürü ikonuna dönüştürülmesi, halkına - milletine yabancılaştırılması için yabancı menşeili askeri cuntalar ve bağımlı iktidarlar çok uğraştılar. Fikirlerinin ve söylemlerinin içi boşaltıldı. Eylemleri gizlendi. Çeşitli kesimler bir bölümü uydurma "Atatürk aforizmalarıyla" bir bölümü de bütünselliğin içinden cımbızlanıp önü - arkası kesilmiş çeşitli cümlelerle gerçek Atatürk'ü dönüştürmeye kalktı. Savaşçılığı, askerliği bir tarafa dünya lideri olmayı kamunun sırtından semirilen şatafatlı geziler sananların "dünya lideri değil" diye kategorize ettiği ilk cumhurbaşkanımızdır. (Lüzumsuz bir bilgi, Mao Zedong da devlet başkanlığı boyunca ülkesinin dışına çıkmamış ama dünya siyasetine yön vermiş bir liderdir).

  Atatürk'ün gezegendeki tesirine ilişkin geçmiş zaman edilmiş üç - beş dünya kelamını sıralayalım:

  "Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye' Nil doğması, yeni Türkiye' Nil özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk' ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye' de giriştiği derin ve geniş inkılâplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur."

  John F. Kennedy (ABD Başkanı)

  "Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır."
  Franklin d. Roosevelt (ABD Başkanı)

  "Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu. Mustafa kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi."

  David Lloyd George

  "asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. kendisi, Türkiye' Nil, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. keza o, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir. "
  General cm Arthur

  "Sovyet Rusya hariciye nazırı litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa' nen en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa' nen en kıymetli devlet adamının Türkiye cumhurbaşkanı Mustafa kemal olduğunu söyledi. "
  Franklin d. Roosevelt a.b.d. başkanı


  "dünya sahnesinden tarihin en dikkatli, çekici adamlarından biri geçti."
  Chicago tribüne

  "o kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı. "
  Prof. halter l. Wright r.

  "Atatürk Türkiye' yit tek düşman kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır. "
  Alman volkischer beobachter gazetesi


  "ıstırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk' ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar."
  Profesör her bert Melzig(tarihçi)


  "o, kendi milleti ve beşeriyet alemi için beslediği muhabbetle, bir dahinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir. "
  Her bert Melzig

  "eski Osmanlı imparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu, bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk' ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur."
  Magrice baumant(profesör)


  "çağımızda hiçbir isim Atatürk' ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır. "
  observer

  "savaşarak Türkiye' yit kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten Atatürk' ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın o' nün ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye’nin ata' sına değer bir görünümden başka bir şey değildir. "
  Winston Churchill İngiltere başbakanı


  "o, Türkiye’yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk’ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hint Müslümanları bugünkü durumlarına hala razı olacaklar mı?"
  Muhammed âli cin nah

  "kemal Atatürk veya bizim o'nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle kemal paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. Türkiye’yi modernleştirme yolunda Atatürk’ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O’nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyor. O, doğu'da modern çağın yapıcılarından biridir. O’nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyor."
  jawaharlal nehre

  "bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir."
  Eleftherios Venizelos

  "yakın ve orta doğu'da ilk cumhuriyet, doğuşunu o'na borçludur. Bu cumhuriyet, birçok ulusun milli özgürlük savanalarına ışık tutmuştur. Atatürk’ün yönetimindeki Türkiye’nin uluslararası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır."
  Nikita s. Kruşçev


  "Öğrenmek Benim Mutluluğumdur.." (Orhan Hançerlioğlu)

 • #6
  nayko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Naim Yahşi
  Makina:
  Canon 5D Mark III
  Üyelik tarihi
  29.November.2011
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  110

  Standart

  Bu değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
 • #7
  satamakel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  SEDAT TÜRKMEN
  Makina:
  5d Mark IV
  Üyelik tarihi
  23.December.2011
  Nereden
  KOCAELİ/İZMİT
  Mesajlar
  109

  Standart

  ATATÜRK şimdiki bazı yobazları zamanında görüp. Millet'imizin dini duyguları suistimal edilmemesi için,Elmalılı Hamdi efendi'ye kendi cebinden ödemek şartıyla kuranı kerimin türkce mealini hazırlatmıştır.
  Cok güzel bir yazı olmuş sık sık bunları hem hatırlayıp hemde gelecek kuşaklara öğretmemiz anlatmamız gerek. elinizeve hür iradenize sağlık.. • #8
  muratreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Anadolu Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Murat Ünal
  Makina:
  Sony RX1 / Nex-6
  Üyelik tarihi
  14.March.2011
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  535

  Standart

  Çok güzel, çok teşekkürler.. Tunapala izninle Linki her yerde bolca paylaşmak istiyorum. Saygılar


  Sony RX1 -- Nex-6/16-50


  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #9
  mrtkrts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Murat Karataş
  Makina:
  5DM2
  Üyelik tarihi
  30.August.2009
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  39
  Mesajlar
  412

  Standart

  Bence de müthiş bir paylaşım, herkesin okuyup günümüze dair yansımaları çok net görebileceği ve Atatürk'ün ne kadar ileri görüşlü olduğunu kanıtlayan yegane eserdir.

  Tuna Hocam'a herkesin huzurunda teşekkür ederim • #10
  hozkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Anadolu Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Hakan Özkara
  Makina:
  Canon EOS 50D
  Üyelik tarihi
  03.May.2010
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  50
  Mesajlar
  125

  Standart

  1-2 ay önce kitabını aldım ama bir kez daha okuma fırsatı bulamamştım. Bu link iyi oldu, kindle ile her zaman yanımızda olacak.


  CanonTürk Bağımlılık Yapabilir, Dikkatli Kullanınız !

  ifMylifeloaded("theEnd") {
  gotoAndPlay("myAge",18 );
  }


  (\__/)
  (='.'=)
  (")_(")

 • Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •